Proteza szkieletowa - zalety rozwiązania

Istnieje kilka opcji na uzupełnienie braków w uzębieniu. Mogą być one stałe lub ruchome. Przykładem ruchomego uzupełnienia protetycznego jest proteza szkieletowa, która sprawdza się szczególnie przy częściowych brakach zębowych. Charakteryzuje się ona obecnością metalowych elementów, klamer, zaczepów, zatrzasków, części podpierających. Jest polecana przez wielu pacjentów.

Czym jest proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa należy do grupy skutecznych sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu. Jest stosowana głównie w skrajnych przypadkach, kiedy nie pomaga uzupełnienie ubytków za pomocą mostów lub koron. Posiada ona wiele zalet – przede wszystkim stanowi bardziej komfortowe rozwiązanie od tradycyjnej protezy akrylowej, coraz rzadziej używanej w protetyce stomatologicznej.

Zalety protezy szkieletowej

Protezy szkieletowe są stosunkowo komfortowe w noszeniu. Zawdzięczają to wykonaniu z metalu, który wpływa na ich rozmiar i stabilność. Ich posiadacze nie mają problemu z mówieniem, czy spożywaniem posiłków. W porównaniu z protezą akrylową szkieletowa jest trwalsza, bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Dzięki temu znacznie spada ryzyko różnych infekcji grzybiczych w uzębieniu. Aby wykonać protezę szkieletową, najlepiej udać się do sprawdzonego i doświadczonego stomatologa. Polecanym gabinetem dentystycznym w Krakowie jest EuroDent Centrum Dentystyki.

Prawidłowo wykonana proteza szkieletowa musi być zaprojektowana indywidualnie dla każdego pacjenta. Każdy element powinien być dopasowany do warunków w jamie ustnej, aby komfort jedzenia czy mówienia był jak największy. Elementy podpierające w protezach szkieletowych mają w tym swój udział. Dzięki nim część sił wyzwalanych podczas przeżuwania zostaje przeniesiona na zęby. Inaczej dzieje się w protezach akrylowych, gdzie najbardziej eksploatowaną częścią staje się błona śluzowa jamy ustnej.

Wady protezy szkieletowej

Proteza szkieletowa posiada kilka nieuniknionych wad. Największą z nich jest obecność elementów podpierających i metalowych klamer. Niektóre z nich są widoczne już na pierwszy rzut oka, co zaburza estetykę wyglądu uzębienia. Wiele osób potwierdza także większy komfort przy użytkowaniu mostków lub koron. Niektórzy skarżą się też na koszty finansowania protez. Wersje szkieletowe nie są finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego pacjenci są zmuszeni pokryć wszelkie koszta z własnej kieszeni.

Niezależnie od wad protezy szkieletowe są zgodnie uważane za jedne z najlepszych rozwiązań wśród ruchomych uzupełnień protetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here