Trawa odporna na deptanie. Jak osiągnąć taki efekt?

W miejskich parkach, na skwerkach i w wielu innych miejscach w przestrzeni publicznej wciąż dość często spotykamy tabliczki z napisem „Nie deptać trawników”. Ale czy spacerowanie po trawie rzeczywiście jest oznaką braku szacunku dla zieleni? Niekoniecznie. Chodzenie po trawniku, bieganie po nim czy rozłożenie piknikowego kocyka trudno uznać za wandalizm.

Bezcenny trawnik użytkowy

Piękny, czysty, czyli po prostu zadbany trawnik sam w sobie tworzy przestrzeń rekreacyjną. Ostatnie miesiące udowodniły nam dobitnie, że czasem do szczęścia wystarczy słoneczna pogoda i odrobina zieleni. W czasie długiej zimy spędzonej bez możliwości podróżowania w cieplejsze zakątki Świata nauczyliśmy się doceniać drobne przyjemności jak wypoczynek w przydomowym ogródku, a w razie jego braku – w pobliskim parku. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma z resztą wiele zalet, o których wiedzieliśmy przecież jeszcze przed pandemią.

Człowiek potrzebuje kontaktu z naturą i większość z nas szuka go intuicyjnie. Przebywanie w otoczeniu roślin działa kojąco na psychikę, nie pozostaje też bez wpływu na kondycję fizyczną. Rzecz tak prosta, jak trawnik pozwala na bezpieczne uprawianie sportu na świeżym powietrzu, ale może również tworzyć przestrzeń relaksu. Niestety nie wszystkie trawniki są odporne na deptanie. Te strzeżone tabliczkami „Szanuj zieleń” zwykle są po prostu bardzo podatne na uszkodzenia. Dlatego sposób użytkowania trawnika najlepiej przemyśleć jeszcze przed jego założeniem. To pozwoli na wybór odpowiedniej mieszanki traw, np. o zwiększonej odporności na deptanie – podpowiada nasza rozmówczyni z gospodarstwa ogrodniczego Trawa z Rolki w Lubiczowie pod Warszawą.

Jak założyć trawnik odporny na deptanie?

Najprościej – z rolki. Wyhodowanie trawnika z nasion jest czasochłonne, wymaga sporego nakładu pracy i nie zawsze daje zadowalające efekty. Obecnie coraz więcej trawników powstaje w mgnieniu oka właśnie dzięki możliwości ułożenia w wybranym miejscu darni przygotowanej wcześniej u producenta. Co ważne, trawniki w rolkach hodowane są z odpornych gatunków traw i w taki sposób, by w przyszłości nadawały się do intensywnego użytkowania. Najbardziej wytrzymałe są trawniki przeznaczone na boiska sportowe. Darń rolowana tego typu charakteryzuje się bardzo mocnym, zwartym systemem korzeniowym, dzięki czemu rośliny są zdolne do szybkiej regeneracji nawet po większych uszkodzeniach.

Trawa odporna na deptanie przyda się nie tylko na boisku i na polu golfowym. Chcesz stworzyć w ogrodzie przyjazne i piękne miejsce do zabawy dla dzieci? A może szukasz rozwiązania dla nowo powstającej przestrzeni rekreacyjnej na zarządzanym osiedlu? Skontaktuj się z dobrym producentem trawy w rolkach, który przygotuje najlepsze rozwiązanie, idealnie dopasowane do twoich potrzeb.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here