Rodzaje znieczuleń stosowane w stomatologii

Jedną z najczęstszych przyczyn odkładania wizyty u stomatologa jest obawa przed bólem. Nowoczesna medycyna oferuje jednak szereg znieczuleń, dzięki czemu pacjenci mogą zadbać o stan swojego uzębienia bez konieczności kojarzenia wizyt z bolesnymi konsekwencjami. Dzięki różnym dostępnym rozwiązaniom możliwe jest również wybranie najlepszego znieczulenia dla każdego pacjenta. Sprawdź, jakie rodzaje znieczuleń są najczęściej stosowane w stomatologii.

Czy warto korzystać ze znieczuleń przy każdej wizycie?

Znieczulenia podawane przez stomatologów mają niezwykle duży wpływ na zmianę podejścia pacjentów do odbywania regularnych wizyt stomatologicznych. Często nawet u dorosłych osób można zaobserwować tzw. lęk przed dentystą, wynikający najczęściej z korzystania z usług niezbyt delikatnych stomatologów, proponujących znieczulenie jedynie przy poważniejszej ingerencji w uzębienie pacjenta. Dzięki stosowaniu znieczuleń pacjenci częściej zapisują się na kolejne wizyty, co przekłada się na uzyskanie zdrowszych zębów oraz całej jamy ustnej.

O kolejnej zalecie stosowania znieczuleń opowiedział nam stomatolog z Przychodni Stomatologicznej ES Dentica:

Jak przy każdym preparacie wprowadzanym bezpośrednio do organizmu, należy mieć na uwadze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Profesjonalny stomatolog powinien zapytać pacjenta o istniejące alergie, tak aby wizyta mogła przebiec w pełni bezpieczny sposób. Szczególną opieką w tym zakresie otacza się również kobiety w ciąży, które szczególnie powinny uważać na skład przyjmowanych leków. Większość osób może jednak korzystać ze znieczuleń przy każdej wizycie, ponieważ nie mają one szkodliwego wpływu na ludzki organizm.

Jakich rodzajów znieczuleń używa się w stomatologii?

Aktualnie otrzymać można kilka rodzajów znieczuleń, a każde z nich różni się nieco składem oraz sposobem działania. Dzięki temu można dopasować odpowiednie znieczulenie do danej osoby, a także zakresu i metodyki leczenia. Pierwszym rodzajem znieczulenia i jednocześnie najczęściej stosowanym, jest znieczulenie nasiękowe. Polega ono na wstrzyknięciu substancji w dziąsło, jak najbliżej korzenia danego zęba. Następnie pacjent może zaobserwować utratę czucia dotyku oraz zmian temperatury w dziąśle, policzku, a nawet języku.

Innym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie śródwięzadłowe. Środek znieczulający jest podawany bezpośrednio do szpary ozębnowej. Jego  zalety to: możliwość zastosowania mniejszej ilości środka  i brak występowania efektów drętwienia, czy utraty czucia, przy zachowaniu podobnej skuteczności.

Kolejnym, tym razem stosowanym jedynie w wymagających tego przypadkach, jest znieczulenie przewodowe. Jest ono znacznie silniejsze od znieczulenia nasiękowego, ponieważ aplikuje się go bezpośrednio do pnia nerwów zęba. Sam zastrzyk oraz jego efekty już po zakończeniu leczenia są intensywniejsze, a ich niesłabnące odczuwanie może potrwać nawet kilka godzin. Stosuje się go zazwyczaj przy zabiegach trwających znacznie dłużej niż zwykłe leczenie zęba, a także wymagających większej ingerencji w uzębienie pacjenta.

Ostatnim popularnym środkiem znieczulającym stosowanym w gabinetach stomatologicznych jest znieczulenie powierzchniowe. Najczęściej występuje w formie żelu lub sprayu, a jego aplikacja polega na rozprowadzeniu substancji bezpośrednio przy dziąśle leczonego lub wyrywanego zęba. Samo nakładanie znieczulenia nie powoduje dyskomfortu, jednak nie daje również takich samych efektów, jak znieczulenia aplikowane bezpośrednio do dziąsła. Z tego powodu jest ono najczęściej stosowane w stomatologii dziecięcej, jako środek znieczulający przed podaniem właściwego leku w formie zastrzyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here