Skąd się bierze ból pleców i jak z nim walczyć?

Ból pleców jest zjawiskiem bardzo powszechnym i dotyka nie tylko osoby starsze, ale też młode. Może mieć wiele przyczyn, przez co postawienie trafnej diagnozy jest dość utrudnione. Ból pleców najczęściej pojawia się u osób prowadzących siedzący tryb życia oraz wynika z zaniedbań wad postawy. Często pojawia się on po długiej jeździe samochodem, zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, czy złej pozycji ciała podczas snu. Jak sobie radzić z bólem pleców?

Przyczyny bólu pleców

Głównym powodem problemów z plecami są wrodzone schorzenia kręgosłupa, przebyty wypadek, słabe mięśnie, nieprawidłowa postawa ciała, przeciążenia związane z pracą, brak ruchu oraz złe nawyki, np. garbienie się, zła postawa przy stole, czy noszenie ciężkiego plecaka lub torby na jednym ramieniu. Takie nieodpowiednie nawyki prędzej czy później mogą doprowadzić do poważniejszych schorzeń, np. skoliozy czy lordozy.

Większość młodych ludzi spędza także dużo czasu, grając w gry na komputerze czy telefonie. W pracy również spędzamy dużo czasu przed laptopem w pozycji siedzącej, szczególnie teraz, gdy wiele firm wprowadziło pracę zdalną z uwagi na pandemie koronawirusa. Co więcej, odpowiednie żywienie również ma duże znaczenie, gdyż dieta uboga w wapń i witaminy osłabia kości, a cukier, tłuszcze, nieregularne jedzenie i mało ruchu prowadzą do otyłości. Taki dodatkowy balast na brzuchu obciąża kręgosłup. Zły tryb życia może zaowocować w przyszłości bólem pleców i koniecznością korzystania z masaży, rehabilitacji czy noszenia ortez kręgosłupa, pasów krzyżowo-lędźwiowych i gorsetów ortopedycznych.

Dolegliwości bólowe okolic lędźwiowych mogą być wynikiem uszkodzeń, urazów, przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych, a nawet nieprawidłowej pozycji w czasie snu. U kobiet chodzenie w wysokich szpilkach zwiększa ryzyko bólu kręgosłupa. Co więcej, długie przebywanie w pozycji stojącej, siedzącej, częste korzystanie z samochodu oraz windy zamiast schodów również wpływa na nasz kręgosłup. Ból dotyczy najczęściej całego obszaru kręgosłupa – od szyi do kości ogonowej. Jednak najbardziej odczuwalny jest w okolicy lędźwiowej, szyi i karku. Do rozpoznania bólu często dochodzi, np. podczas dźwigania lub braku aktywności. Z kolei niektóre bóle pleców nienasilające się przy poruszaniu mogą sugerować poważniejsze schorzenia. Ból ten może być spowodowany m.in.:

  • wypadnięciem dysku,
  • zwichnięciem lub skręceniem kręgosłupa,
  • złamaniami kręgów np. na skutek osteoporozy,
  • zmianami zwyrodnieniowymi kręgów,
  • chorobami reumatycznymi np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak poradzić sobie z bólem pleców?

Osoby odczuwające bóle kręgosłupa bardzo często próbują ratować się lekami i maściami przeciwbólowymi, które działają objawowo. W zapobieganiu bólu pleców bardzo ważny jest zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna, dieta i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy przy komputerze czy snu. Wiele dolegliwości można wyeliminować poprzez regularne ćwiczenia, gimnastykę i pływanie. Jeżeli poprawa nie będzie zadowalająca, warto skorzystać z pomocy rehabilitanta i masażysty, którzy rozluźnią napięte mięśnie. Innym rozwiązaniem się ortezy i stabilizatory.

Jak zauważa specjalista ze sklepu medycznego dobrysklepmedyczny.pl, w którym znajdziemy profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny renomowanych marek: ortezy tułowia oraz pleców to produkty medyczne, w skład których wchodzą m.in.: gorsety ortopedyczne, stabilizatory kręgosłupa, korektory postawy, koszulki korekcyjne czy pasy macierzyńskie podtrzymujące. Takie ortezy należy stosować w przypadku wystąpienia bólu, urazu, kontuzji, stanów przeciążeniowych czy zmian zwyrodnieniowych.

Ich działanie polega na właściwym podparciu wybranego odcinka kręgosłupa i stabilizacji lędźwiowo-krzyżowej oraz piersiowej. Jeżeli trudno jest pozbyć się bólu, to właśnie warto zainwestować w wysokiej jakości ortezy i stabilizatory tułowia i pleców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj