Chromowane dodatki w aucie jako wyraz elegancji i stylu

Dodatkowe elementy karoserii w postaci chromowanych dodatków doskonale się prezentują i tworzą ponadczasowy, elegancki charakter każdego pojazdu. Nie od dziś wiadomo, że to detale decydują o ostatecznym wyglądzie konstrukcji, zatem z pewnością warto inwestować w rozwiązania na tyle efektowne, by wyróżniały się na tle innych. Dlaczego warto stawiać na chromowane elementy?

Jakie wyróżnia się chromowane dodatki?

W kategorii chromowanych dodatków wyróżnia się takie elementy jak:

  • nakładki lusterek,
  • nakładki klamek,
  • relingi,
  • listwy progowe.

Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, a wybór konkretnej konfiguracji zależy w głównej mierze od tego, na jaki model pojazdu się zdecydujesz. Przykładowo, u dystrybutora DS Automobiles można znaleźć bogatą ofertę ciekawych samochodów, w których zastosowano właśnie luksusowo prezentujące się chromowane dodatki.

Akcesoria chromowane mogą być wykonane w różny sposób – powstają na przykład ze stali kwasoodpornej, szlachetnej, polerowanej na wysoki połysk. Jeszcze inną propozycją jest zastosowanie tworzywa ABS pokrywanego chromem metodą galwaniczną.

Powłoka z chromu – co trzeba wiedzieć?

Chrom metaliczny to srebrzystoszary metal, który w efekcie reakcji z tlenem występuje jako tlenek chromu (III). Ten z kolei tworzy specjalną powłokę ochronną o cechach antykorozyjnych.

Materiał ten stosowany jest w motoryzacji do pokrywania elementów stalowych, zwiększając ich ogólną estetykę i chroniąc przed rdzą. Aby jednak osiągnąć zadowalający rezultat, trzeba zadbać o to, by warstwa była nakładana w sposób szczelny i ciągły. Wielu znawców motoryzacji uważa, że dodatki chromowane znacząco polepszają wygląd oraz zwiększają wartość pojazdu. Wydaje się on bowiem wówczas bardziej dizajnerski i wygląda na droższy.

Z chromowanych detali słyną takie luksusowe i uznane marki samochodów jak Mercedes, zatem te skojarzenia są jak najbardziej słuszne.

Co ciekawe, po galwanizowaniu chromem uzyskana powłoczka ma zaledwie od 5 do 10 mikrometrów grubości. To naprawdę niewiele, zatem czyszczenie chromowanych powierzchni wymaga szczególnej ostrożności.

Jak dbać o chromowane dodatki?

Najlepiej regularnie przecierać je zwykłą ściereczką z mikrofibry zamoczoną w letniej wodzie i mocno wyciśniętą. Opcjonalnie można również zastosować płyn do mycia szyb, ale tylko taki bez dodatku chlorków.

Lepiej unikać różnego typu chemikaliów, szczególnie tych zawierających roztwory kwasu solnego oraz wybielaczy z chlorem. Jeśli natomiast chodzi o mechaniczne metody czyszczenia dodatków chromowanych, to nie można absolutnie stosować żadnych metalowych drapaków. Mogą one nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj