Wymiana opon krok po kroku

Posiadanie samochodu wiąże się z obowiązkiem regularnego dbania o jego stan techniczny. W końcu zależy od tego nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Jednymi z najważniejszych części samochodowych, o które należy szczególnie dbać, są opony. Ich wymiana powinna odbywać się systematycznie nie tylko ze względu na aktualną porę roku, ale również na stan ogumienia.

Dlaczego wymiana opon w aucie jest tak ważna?

Opony samochodowe umożliwiają pojazdowi poruszanie się i zapewniają przyczepność do podłoża. Mają więc ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze oraz innych osób znajdujących się na drodze. Niestety mimo to wielu kierowców lekceważy te części samochodowe i porusza się ze zużytymi oponami. Jest to dosyć ryzykowne, ponieważ wyeksploatowane ogumienie wydłuża drogę hamowania, przez co nietrudno o kolizję lub wypadek. Zły stan techniczny tych części auta powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie innych systemów w pojeździe. Podobne skutki ma niedostosowanie opon do aktualnej pory roku.

Jak przebiega wymiana opon w samochodzie?

Pierwszym krokiem jest zdjęcie kół z samochodu. Następnie należy spuścić powietrze z opon i zdemontować je z felg przy pomocy montażownicy. Wulkanizator dzięki temu może ocenić ich stan techniczny i określić, czy nadają się do użycia w następnym sezonie.

Zanim zamontowane zostaną nowe opony, również trzeba dokładnie je zdiagnozować. Jeśli są w dobrym stanie, można przejść do ich montażu na felgi. W kolejnym kroku koła są odpowiednio wyważane. Używa się do tego specjalnej maszyny, która określa rozkład ciężarków. Na koniec wystarczy dokręcić koła kluczem dynamometrycznym. Aby mieć pewność, że opony są wymienione w prawidłowy sposób, najlepiej udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego. Jednym z takich miejsc jest Auto Czok z Opola.

Jak często powinno się wymieniać opony w samochodzie?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, po jakim czasie wymiana opon jest koniecznością. To zależy od ich zużycia, które u jednych może nastąpić szybciej, a u innych później. Wyznacznikiem tego jest stan bieżnika. Według przepisów granica głębokości bieżnika wynosi 1,6 mm. Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy warto nie czekać do maksymalnego zużycia ogumienia, a wymienić je nieco wcześniej.

Jeśli chodzi o wymianę na opony letnie lub zimowe, powinna ona nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem danego sezonu, czyli wiosną lub jesienią. Należy kierować się przy tym temperaturą. Opony letnie zakładamy, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza. Analogicznie, znakiem do założenia zimowego ogumienia jest spadek temperatury poniżej 7 stopni, ponieważ oznacza to, że nadchodzą pierwsze przymrozki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here