Jak właściwie użytkować klimatyzację w domu w upalne dni?

Klimatyzacja domowa to urządzenie, na które decyduje się coraz szersze grono osób. Nie ma bowiem lepszego sposobu na skuteczne schłodzenie wnętrza, gdy żar leje się z nieba. Choć obsługa klimatyzacji nie jest skomplikowana, to wielu jej użytkowników niewłaściwie z niej korzysta w czasie upałów. Dlatego podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji latem, aby pracowała wydajnie i była bezpieczna dla zdrowia domowników.

Ustawienie optymalnej temperatury

Podstawowym błędem popełnianym przez posiadaczy klimatyzacji domowej jest ustawianie zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu latem. Nadmierne wychładzanie domu wbrew pozorom nie zapewni domownikom większego komfortu termicznego. Ponieważ optymalna temperatura wewnątrz domu zależy przede wszystkim od temperatury na zewnątrz, przyjmuje się, że powinna być od niej niższa nie więcej niż o 5-7 stopni Celsjusza. Taka różnica temperatur pozwoli uchronić domowników przed przeziębieniem czy szokiem termicznym, który, szczególnie dla dzieci, może być niebezpieczny. Równie ważne jest ustawienie stałej temperatury – jej częste, gwałtowne zmiany nie tylko niekorzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, ale także mogą przyczynić się do awarii urządzenia.

Działanie klimatyzacji domowej latem a ekonomia

Kolejnym często popełnianym błędem jest nieekonomiczne użytkowanie klimatyzacji domowej. W wielu domach urządzenia te montowane są w niewłaściwym miejscu, co z kolei uniemożliwia im wydajne chłodzenie pomieszczeń. Należy pamiętać, że montaż klimatyzacji, zgodnie z prawem, przeprowadzać mogą wyłącznie wykwalifikowani fachowcy, jak m.in. firma DsTechnik w Szczecinie. Nawiew powinien być ustawiony tak, aby chłodne powietrze było równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest także praca urządzenia przy otwartych i nieosłoniętych oknach. Wpadające do wewnątrz powietrze oraz promienie słoneczne podnoszą panującą w domu temperaturę, przez co klimatyzacja przez cały czas pracuje z maksymalną mocą i pobiera znacznie więcej energii elektrycznej. Aby urządzenie mogło prawidłowo funkcjonować, należy zamknąć drzwi i okna. Ponadto, tak jak zimą, tak i latem pomieszczenia należy wietrzyć krótko, ale intensywnie.

Regularne serwisowanie klimatyzacji domowej podstawą jej prawidłowego działania

Choć wydaje się to oczywiste, nadal wiele osób niedostatecznie często dokonuje przeglądów i konserwacji klimatyzacji domowej. Serwis klimatyzacji powinien odbywać się co najmniej dwa razy w roku, w okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym, dzięki czemu urządzenie jest należycie przygotowane do ogrzewania zimą czy intensywnej pracy podczas upałów. Serwisanci podczas przeglądu wykonują szereg działań, w tym m.in. oceniają pracę urządzenia, sprawdzają szczelność instalacji, uzupełniają czynnik roboczy oraz gruntownie oczyszczają klimatyzację. Należy pamiętać, że systematyczne serwisowanie klimatyzacji domowej jest jedyną gwarancją jej sprawnego i ekonomicznego działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here