Co obejmuje serwis domowej klimatyzacji?

Klimatyzatory to bardzo wszechstronne urządzenia, które poza schładzaniem oraz ogrzewaniem powietrza dbają również o jego czystość, usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia. Aby móc się jednak cieszyć pełną funkcjonalnością oraz wydajnością urządzenia, to należy poddawać je okresowym przeglądom technicznym. Tłumaczymy, dlaczego wizyta serwisantów jest tak istotna oraz co dokładnie obejmuje standardowy serwis domowej klimatyzacji.

Dlaczego dbanie o regularny serwis jest ważne?

Znajdujące się w domowej przestrzeni powietrze jest pełne zanieczyszczeń, które pochodzą od samych domowników, zwierząt, zgromadzonych w domu sprzętów oraz są  generowane w czasie wykonywania różnych obowiązków, np. gotowania. Posiadacze klimatyzacji mogą jednak oddychać spokojnie, ponieważ nawet najprostsze urządzenia dostępne obecnie na rynku są wyposażone w filtry, które zatrzymują zawieszony w powietrzu kurz czy pyłki. Nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, jak np. filtry jonowe, węglowe czy HEPA, skutecznie usuwają również bakterie, wirusy, grzyby czy nawet pyły wchodzące w skład smogu.

Nawet najbardziej zaawansowany filtr nie spełni jednak należycie swojego zadania, jeżeli nie zadbamy o jego stan, ponieważ z czasem na barierze zacznie gromadzić się coraz większa ilość brudu, stanowiąca doskonałe miejsce do rozwoju potencjalnie groźnych dla zdrowia mikroorganizmów – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się serwisowaniem domowych systemów klimatyzacji.

Jeżeli w porę nie zajmiemy się usunięciem zanieczyszczeń, to nowi „lokatorzy” systemu klimatyzacyjnego będą dostawali się wraz z każdym podmuchem chłodnego powietrza do naszej domowej przestrzeni. Troska o bezpieczeństwo domowników nie jest jednak jedyną przesłanką, która powinna nas skłaniać do utrzymywania klimatyzatora w czystości. Nie mniej ważnym aspektem jest spadająca wydajność urządzenia – należyty porządek gwarantuje cichą pracę, mniejszy pobór energii oraz brak nieprzyjemnego zapachu.

Właściciele klimatyzatorów powinni więc regularnie czyścić zarówno samo urządzenie, jak i jego filtry – najlepiej co dwa tygodnie. Niestety, nawet systematyczne porządki nie zastąpią profesjonalnych działań, które przeprowadzi ekipa serwisująca. Właśnie dlatego powinniśmy decydować się na skorzystanie z serwisu klimatyzacji – w przypadku systemu domowego w zupełności wystarczy przeprowadzić go dwa razy w roku.

Czynności wykonywane podczas serwisowania klimatyzacji

Serwis klimatyzacji to zestaw wielu czynności, które mają na celu dokładną ocenę stanu urządzenia, usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, a także wykrycie ewentualnych usterek oraz ich naprawę. To, czym zajmie się serwisant, zależy więc przede wszystkim od zastanej kondycji systemu klimatyzacyjnego. W ramach podręcznikowego serwisu klimatyzacji powinny znaleźć się takie prace, jak:

  • sprawdzenie wszystkich funkcji urządzenia oraz ich prawidłowego działania,
  • wymiana lub czyszczenie oraz dezynfekcja filtrów,
  • przegląd oraz czyszczenie obudowy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej,
  • kontrola szczelności układu chłodniczego oraz ewentualne uzupełnienie czynnika chłodzącego,
  • sprawdzenie połączeń układu elektrycznego,
  • czyszczenie skraplacza oraz parownika.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Koszt skorzystania z prac konserwacyjno-porządkowych może się znacząco różnić – czynniki, które wpływają na cenę, to m.in. zakres działań, charakterystyka oraz rozmiar systemu wentylacyjnego, rodzaj zastosowanych filtrów czy w końcu wykorzystane w czasie serwisu środki czyszczące. Uśredniając, za standardowy serwis domowej klimatyzacji nie powinniśmy zapłacić więcej niż 200-300 zł – w tej cenie znajduje się również koszt wymiany filtrów.

W skali roku wspomnianą wartość należy oczywiście pomnożyć razy dwa. Chociaż końcowy wynik może wydawać się wysoki, to należy pamiętać, że systematyczne korzystanie z usług ekipy serwisującej jest konieczne, aby utrzymać system klimatyzacyjny w należytej kondycji. Dzięki temu nie tylko zwiększymy wydajność urządzenia i nie narazimy się na zwiększony pobór prądu, ale unikniemy także niespodziewanych awarii, które mogą okazać się bardzo kosztowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here