Co trzeba wiedzieć i czego potrzebujemy aby zrobić atrakcyjny stroik?

Każdy proces twórczy to praca z wyobraźnią, przemiana pomysłu w konkret. We florystyce dodatkowo mamy do czynienia z żywymi roślinami, mającymi specyficzne właściwości, zapach i barwę. Daje to mnóstwo możliwości; kwiaty zdobią, wprowadzają pożądany nastrój, są prezentem i wyrazicielem uczuć. Praca z kwiatami to przygoda oraz zajęcie przynoszące wymierne efekty. Własnoręcznie wykonany stroik będzie niepowtarzalny, z pewnością tańszy od tych dostępnych w kwiaciarniach.

Kolorystyka kompozycji

Kluczową sprawą jest decyzja o kolorystyce stroika, która pasowałaby do wnętrza lub garderoby. Od tego zależy zakup potrzebnych kwiatów i materiałów. Może to być np. kompozycja monochromatyczna, wykonana z kwiatów tego samego koloru lecz w różnych odcieniach. Jest ona bardzo spokojna, elegancka. Można też łączyć kwiaty na zasadzie kontrastu, przeciwieństw:

  • kontrast kolor – kolor (np. kontrast barw podstawowych: niebieskiej, żółtej i czerwonej)
  • kontrast jasny – ciemny ( np. barwa jasnoniebieska z ciemnożółtą)
  • kontrast ciepły – zimny (barwy dzielą się na ciepłe: żółta, pomarańczowa, czerwona oraz zimne: niebieska, zielona, fioletowa) Kontrast ten otrzymujemy zestawiając np. kwiaty żółte z fioletowymi.
  • kontrast dopełniający (zestawienie barw dopełniających z koła barw. Dla zieleni barwą dopełniającą jest czerwień, dla fioletu – żółć, dla elementu niebieskiego – pomarańczowy)

Proporcje

Nasz umysł bardzo łatwo wychwytuje ład i harmonię. Wiążę się to z matematyczną proporcją. Najdoskonalsza, stosowana od starożytności w architekturze i malarstwie jest złota proporcja czyli złoty podział. Tak zbudowane jest też ciało człowieka. Można to opisać obrazowo: jeśli mamy odcinek równy 8cm to dzielimy go na dwa mniejsze o długości: 3 cm i 5 cm. Zasada ta stosowana jest też we florystyce. Wysokość wazonu to 3 jednostki a roślin – 5 jednostek. Jeśli wykonamy stroik zgodnie ze złotym podziałem, będzie on z pewnością cieszył oko, wprowadzi harmonię we wnętrzu.

Style kompozycji roślinnych

Bardzo popularną formą ułożenia kwiatów jest biedermajer. Ma ona kształt kopuły. Może być zrobiona z kwiatów świeżych, sztucznych lub suszonych. Dookoła umieszcza się liście tworzące kryzę. Kwiaty ułożone są ciasno, jeden przy drugim. Takie dekoracje często zdobią stoły, szczególnie róże dobrze wyglądają ułożone w ten sposób. Ważnym elementem jest również symetria bądź asymetria kompozycji.

Co jest potrzebne do wykonania stroika?

Kiedy mamy już pomysł lub projekt, musimy zadbać o poszczególne elementy, co kupić i w jakiej ilości aby uzyskać zamierzony efekt. Oprócz kwiatów, stanowiących trzon stroika potrzebujemy też innych elementów. Dodatki florystyczne to rośliny uzupełniające, gąbki florystyczne do kompozycji żywych lub suchych, drut oraz wszystko to, czego chcemy użyć (np. wstążki, koraliki) potrzebujemy też narzędzi do cięcia kwiatów (sekator lub nóż), nożyczek, niekiedy pistoletu z klejem na gorąco, naczynia lub podstawy dla naszego stroika. Modnym i atrakcyjnym dodatkiem do bukietów jest dziurawiec ozdobny, z kolorowymi kulkami: czerwonymi, brązowymi lub kremowymi. Ważne są również elementy zielone, ozdobne liście orzecha czy palmy. W sezonie jesiennym ładnie wyglądają owoce kaliny koralowej, berberysu, głogu czy śnieguliczki. Zimą można użyć szyszek, bombek i innych świątecznych ozdób. Wszystko zależy od inwencji osoby wykonującej stroik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here