Jak jeździć bezpiecznie wynajętym samochodem?

Wynajem samochodów z wypożyczalni to usługa, z której korzysta wiele osób. Na rynku istnieje mnóstwo firm zajmujących się wypożyczaniem pojazdów na wyjazdy polskie i zagraniczne. Kierowcy decydujący się na skorzystanie z oferty jednej z nich powinni znać zasady bezpiecznej jazdy wynajętym samochodem. Jak jeździć, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów?

Kontroluj stan techniczny samochodu

To najważniejsza zasada bezpiecznej jazdy, która dotyczy wszystkich samochodów, zarówno tych z wypożyczalni, jak i będących na naszym wyposażeniu na stałe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w firmie Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Jazda autem niesprawnym technicznie może mieć bardzo poważne konsekwencje, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia nagłej awarii w środku trasy, a w najgorszym przypadku nawet do wypadku drogowego. Przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić elementy auta mające bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Należy skontrolować m.in. ciśnienie w oponach, sprawność świateł czy poziom płynów eksploatacyjnych. Kontrola stanu technicznego pojazdu jest obowiązkiem pracowników wypożyczalni, jednak nie zaszkodzi, aby sprawdzić to również samodzielnie.

Nie śpiesz się

Po skontrolowaniu stanu technicznego i wyruszeniu w podróż wynajętym samochodem należy pamiętać o dostosowaniu prędkości do obowiązujących ograniczeń, a także warunków panujących na drodze. Trzeba wziąć pod uwagę aktualną temperaturę oraz możliwość wystąpienia opadów atmosferycznych. Liczby umieszczane na znakach drogowych oznaczają górną granicę prędkości, której nie można przekraczać. Niestosowanie się do znaków i regularne przekraczanie prędkości podczas jazdy wynajętym autem w najlepszym przypadku skończy się na mandacie karnym, jednak może mieć również o wiele poważniejsze konsekwencje.

Zachowuj bezpieczną odległość pomiędzy pojazdami

Zachowywanie bezpiecznej odległości w stosunku do auta jadącego przed nami jest bardzo ważne szczególnie zimą, gdy warunki panujące na drogach wpływają na wydłużenie drogi hamowania, a co za tym idzie, zwiększają ryzyko wystąpienia wypadków drogowych. Bezpieczna jazda zimą wymaga jeszcze większego wyczucia i rozsądku ze strony kierowców. Odpowiednia odległość pomiędzy pojazdami jest jednak ważna nie tylko w czasie, gdy na dworze panuje chłód i występują opady śniegu. To zasada, o której pamiętać powinni wszyscy kierowcy, którym zależy na zachowaniu bezpieczeństwa w czasie jazdy pojazdem wypożyczonym z firmy zajmującej się krótkoterminowym wynajmem samochodów.

Nie jedź, gdy jesteś zmęczony lub pod wpływem alkoholu

O negatywnych konsekwencjach jazdy samochodem pod wpływem alkoholu wiedzą niemal wszyscy, jednak wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jazda w stanie dużego zmęczenia jest tak samo niebezpieczna, jak wsiadanie do auta „na podwójnym gazie”. U zmęczonego kierowcy mogą pojawić się problemy z utrzymaniem koncentracji i spostrzegawczości, a także opóźniony czas reakcji. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to do zaśnięcia przed kierownicą, a co za tym idzie do spowodowania kolizji drogowej mającej bezpośredni wpływ na zdrowie i życie kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Wsiadając do samochodu, kierowca zawsze musi być trzeźwy, a także powinien być wypoczęty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here