Taping w leczeniu wylewów podskórnych

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś, że zauważył na swojej skórze lekkie przebarwienie, co było oznaką powstania siniaka bądź krwiaka. Takie dolegliwości wcale nie muszą być groźne, ale niestety mogą. Kiedy wylewy podskórne uciskają sąsiednie tkanki, pojawia się konieczność zainterweniowania. Wówczas świetną metodą leczenia jest taping, dzięki któremu skutecznie można pozbyć się powstałych na ciele siniaków bądź krwiaków.

Kinesiology Taping – najważniejsze informacje

Taping należy do jednej z metod leczenia rozmaitych dolegliwości. Jest on stosowany przede wszystkim przez sportowców, ale nie tylko. Nie każdy wie, że dzięki tejpom można skutecznie zlikwidować wylewy podskórne – mówi pracownik sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix.

Taping nazywany jest też kinesiotapingiem bądź plastrowaniem dynamicznym, przy czym ta druga nazwa jasno wskazuje na specyfikę tej nowoczesnej metody leczenia. Jak doszło do wypracowania zasad tej prozdrowotnej praktyki? Zaczęło się od dostrzeżenia potrzeby pomagania pacjentom nawet wtedy, kiedy wychodzą z gabinetu fizjoterapeuty. Z tapingu możemy współcześnie korzystać dzięki pewnemu doktorowi, który w latach 70. XX wieku wpadł na pomysł stosowania plastrów z elastycznej bawełny jako narzędzia do przedłużania fizjoterapeutycznego efektu leczniczego.

Kenzo Kase stworzył koncepcję plastrowania dynamicznego przede wszystkim po to, by niwelować napięcie mięśniowe swoich pacjentów, natomiast współcześnie praktyka ta jest uprawiana także w innych celach. Aktualnie używanie plastrów do kinesiotapingu jest też świetną metodą leczenia wszelkich wylewów podskórnych, które czasami mogą poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Dziś taping uznawany jest za taką metodę fizjoterapii, która powoduje szybką regenerację ludzkiego organizmu. A wszytko to dzięki elastycznym plastrom do oklejania, stosowanym w specyficzny, bardzo przemyślany sposób.

Dlaczego taping jest dobry na siniaki i krwiaki?

Kiedy zauważymy na swoim ciele charakterystyczne zasinienie, to najczęściej nasz organizm potrzebuje ok. 7 do 10 dni na zregenerowanie się i spowodowanie wchłonięcia wylewu podskórnego. Wówczas nie ma potrzeby, by jakkolwiek interweniować i zgłaszać się ze swoją dolegliwością do specjalisty. Niestety czasami bywa tak, że krwiaki i siniaki nie znikają i konieczne jest skorzystanie z pomocy eksperta. Powstałe pod skórą wylewy mogą uciskać tkanki znajdujące się w ich bliskim sąsiedztwie, wtedy trzeba doprowadzić do ich zlikwidowania.

Na czym dokładnie polega plastrowanie dynamiczne i jak to się dzieje, że niweluje ono powstałe wylewy podskórne? Taping to sztuka naklejania na ciało specjalnych taśm. Tejpy sprawiają, że skóra i powięzi się podnoszą, a to powoduje idealne warunki do przemieszczenia się wysięku w odpowiednim kierunku. Stosowanie taśm do tapingu nie jest trudne, natomiast nie bez powodu metoda ta nazywana jest przez wielu sztuką: by prawidłowo używać tejpów, konieczna jest wiedza z zakresu anatomii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here