Kiedy przeprowadza się badanie słuchu u dzieci?

Zdarza się, że u małych dzieci pojawiają się problemy ze słuchem. Należy wtedy udać się do specjalisty, który wykona podstawowe badania, dzięki czemu uda się ustalić, czy kłopoty są chwilowe, czy są następstwem poważniejszego schorzenia. Poza tym warto raz na jakiś czas wykonać badanie kontrolne, aby ocenić, jak rozwija się narząd. Istnieją specjalne urządzenia, które w skuteczny sposób potrafią ocenić rozwój słuchu.

Kiedy przeprowadza się badania słuchu u dzieci?

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów u człowieka. Pozwala on na komunikację z drugą osobą w sposób bezproblemowy. Zaburzenia działania narządu mogą powodować nieprawidłowy rozwój dziecka, czego konsekwencje widoczne będą do końca życia. Warto więc wykonać raz na jakiś czas badania kontrolne swojego malucha.

W tym celu szkoły często przeprowadzają testy przesiewowe, które mają za zadanie wykryć, u których dzieci mogą wystąpić lub już pojawiły się problemy ze słuchem. Poza tym na taki test warto skierować tych uczniów, którzy często proszą o powtórzenie wypowiedzi albo mają problem ze swobodną komunikację w hałaśliwym otoczeniu.

Jakie są podstawowe badania słuchu?

Do kontroli narządu słuchu wykorzystuje się różne badania. Jednym z najbardziej popularnych oraz miarodajnych jest test polegającym na odpowiedziach z pnia mózgu. Polega ono na naciśnięciu guzika przez pacjenta w momencie kiedy usłyszy on dźwięk w słuchawce. Dzięki temu można określić czułość słuchu badanego.

Innym zabiegiem diagnostycznym, który się przeprowadza, jest otoemisja akustyczna. Ten test polega na przesłaniu bodźców słuchowych przez sondę wprost do wewnętrznego narządu słuchu, czyli do ślimaka. Urządzenie przesyła dźwięk i bada, jak narząd zareagował na ten sygnał. Poza tym lekarz może zalecić wykonanie tympanometrii. To badanie ma sprawdzić, jak zareaguje błona bębenkowa na zmianę ciśnienia wywołaną przez podmuch powietrza.

Gdzie należy udać się w celu zbadania słuchu dziecka?

W celu sprawdzenia słuchu dziecka należy udać się do poradni medycznej. Lekarzem odpowiedzialnym za narząd słuchu jest audiolog. Takiego specjalistę można spotkać między innymi w NZOZ Lar-Med w Żywcu. Medyk po przeprowadzeniu badań będzie w stanie stwierdzić ewentualny ubytek słuchu. Za takie zjawisko uznaje się przypadek, kiedy zaburzenie jest większe niż 21 decybeli. Lekki ubytek słuchu powoduje, że dźwięk na poziomie 80 dB jest słyszalny przez dziecko na poziomie około 60 dB.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj