Klimatyzacja w busie. Must-have na krótkich i długich trasach

Wynajem busa jest tylko z pozoru prostym zadaniem. Wybierając konkretną ofertę czy model pojazdu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oprócz parametrów technicznych samochodu oraz warunków wynajmu warto zwrócić uwagę na wyposażenie busa. Jednym z jego kluczowych elementów jest układ klimatyzacji. I właśnie na niej skupiamy się w przygotowanym artykule.

Dlaczego warto wybrać busa z klimatyzacją?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Wystarczy wyobrazić sobie jazdę autem osobowym bez klimatyzacji. W okresie letnim to prawdziwa udręka. A co jeśli do nieco większego samochodu, w takich samych warunkach pogodowych, wsiądzie 9 osób? Podróż stanie się karkołomnym wyzwaniem.

Temperatura w busie przewożącym kilka osób bardzo szybko wzrasta, powodując oczywisty dyskomfort dla wszystkich pasażerów. Sam nawiew z pewnością nie wystarczy do uzyskania optymalnych warunków termicznych. Tym bardziej jeśli podróż odbywa się w okresie letnim. Ponadto klimatyzacja pozwala na systematyczną wymianę powietrza wewnątrz pojazdu. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla pasażerów, ale przede wszystkim dla kierowcy. Dzięki wydajnej cyrkulacji powietrza organizm cały czas jest optymalnie dotleniony. To pomaga uniknąć uczucia znużenia jazdą. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, w jaki sposób wpływa to na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Efektywny układ klimatyzacji w busie

Sam fakt wyposażenia busa w układ klimatyzacji nie gwarantuje komfortowej podróży dla wszystkich pasażerów. Kluczowy jest regularny serwis instalacji. Tak naprawdę wszystkie współczesne busy mają w standardzie układ klimatyzacji. Zagadką pozostaje jednak jego wydajność. Część firm oferujących wynajem busów nie dba o regularny serwis klimatyzacji. Dopiero w trakcie podróży okazuje się, że układ nie działa i nie pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w aucie. Dlatego jednym z kluczowych elementów podczas wynajmu busa jest sprawdzenie działania właśnie tego elementu. Warto pamiętać, że regularny serwis klimatyzacji obejmuje nie tylko uzupełnienie czynnika chłodzącego, ale także wymianę filtra pyłkowego. Bardzo ważną częścią serwisu jest także ozonowanie, które pozwala zdezynfekować wnętrze układu, co ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza w aucie.

Prawidłowe korzystanie z układu klimatyzacji

Aby w pełni skorzystać z zalet układu klimatyzacji w busie, nie wystarczy tylko dbanie o jej sprawność i regularny serwis. Bardzo ważne jest także prawidłowe użytkowanie. Nieumiejętne używanie układu klimatyzacji to narażenie na jej szybszą eksploatację oraz wyższe koszty. Dużą uwagę przykłada do tego firma Sandrex, oferująca wynajem busów i organizująca przewozy osób z Polski do Niemiec.

W tej kwestii warto przestrzegać kilku zasad:

  • Klimatyzację najlepiej ustawiać o 5-8 stopni poniżej temperatury otoczenia. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci bólu gardła i przeziębienia.
  • W okresie letnim przed włączeniem klimatyzacji najlepiej otworzyć okna w aucie i przewietrzyć jego wnętrze. Następnie dobrze jest ustawić klimatyzację na obieg wewnętrzny, co spowoduje szybkie schłodzenie wnętrza kabiny.
  • Klimatyzacji należy używać zawsze przy zamkniętych oknach.

Bus ze sprawną klimatyzacją to must-have niezależnie od długości trasy. Jej brak jest szczególnie odczuwalny przy dłuższych przejazdach. Dlatego wynajmując busa lub wybierając przewoźnika, należy bezwzględnie sprawdzić wyposażenie auta w sprawny układ klimatyzacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here