Nowy samochód – na gotówkę czy w leasing? Co się bardziej opłaca?

Istnieje wiele metod finansowania nowych samochodów, jednak spośród wszystkich zdecydowanie największą popularnością cieszy się zakup za gotówkę oraz wzięcie w leasing. Jeśli właśnie planujesz kupno samochodu i stoisz przed wyborem, którą, z wyżej wymienionych form wybrać – wychodzimy naprzeciw. Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań oraz tłumaczymy, co się bardziej opłaca.

Zalety i wady zakupu samochodu za gotówkę

Zakup samochodu za gotówkę to zdecydowanie najprostszy sposób ze wszystkich. Wybierasz model, który Cię interesuje, udajesz się do punktu sprzedaży i dokonujesz pełnej płatności. Pojazd nabywasz za taką kwotę, za jaką został wystawiony lub samodzielnie podejmujesz negocjacje. Bez zbędnych formalności i bez dodatkowych opłat.

Zakup za gotówkę to również najszybsza opcja. Nie musisz poświęcać czasu na analizowanie różnych ofert finansowych, spotkania z doradcami i kompletowanie zamówień. Jedyne, co musisz zrobić to wybrać samochód, który chcesz kupić.

Plusem tego rozwiązania jest także fakt, że od razu po zakupie stajesz się właścicielem samochodu. Tym samym, możesz go użytkować w dowolny sposób. Możesz wykonywać modyfikacje, prowadzić taki styl jazdy, jaki preferujesz oraz użyczać samochodu innym.

Niestety, w rzeczywistości niewiele osób ma odłożoną taką sumę pieniędzy, by móc sobie pozwolić na zakup nowego samochodu bez nadszarpnięcia budżetu i utraty płynności finansowej. Zakup samochodu za gotówkę ma zatem sens jedynie wtedy, kiedy klient dysponuje jej dużym nadmiarem. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Często odłożoną gotówkę znacznie rozsądniej jest przeznaczyć na inwestycje.

Dla kogo leasing?

Leasing samochodowy to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą dokonać zakupu za gotówkę. Proste procedury, minimum formalności i krótki czas oczekiwania na decyzję ze strony leasingodawcy to cechy, które sprawiają, że to metoda doceniana przez szerokie grono osób. Ponadto, z punktu widzenia przedsiębiorców ważnym aspektem jest, że leasing pozwala na optymalizację podatkową oraz nie wpływa ujemnie na ocenę zdolności kredytowej.

Jak tłumaczy specjalista z firmy AutoNaFirmęJeśli chodzi o wady leasingu, to są zależne głównie od klienta i jego oczekiwań. Dla niektórych wadą jest fakt, że przez cały okres trwania umowy nie są właścicielem leasingowanego przedmiotu, dla innych – konieczność wykupienia pełnego ubezpieczenia, jeszcze inni podają brak możliwości użyczania pojazdu innym. Wszystko zależy od danej osoby. Niektórym taka forma odpowiada, innym nie. Nie ulega jednak wątpliwościom, że często leasing to jedyna możliwość pozyskania nowego samochodu bez konieczności wykładania całości własnych środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here