Atrakcyjnie wyglądający i świetnie utrzymany trawnik jest marzeniem wielu posiadaczy przydomowych ogródków. Wysianie trawy to sposób na uzyskanie przestrzeni do komfortowego spędzania czasu, zabaw z dziećmi, czy organizowania spotkań z przyjaciółmi. By móc się nią cieszyć należy jednak właściwie przygotować się do założenia trawnika i prawidłowo go pielęgnować. Choć nie jest to trudne, wymaga zakupu dobrych nasion i odpowiedniego ich wysiewu.

Jakie mieszanki nasion stosować wysiewając trawnik?

Choć dla laika każdy trawnik może wyglądać podobnie, w rzeczywistości jest on mieszanką kilku lub nawet kilkunastu gatunków roślin o różnych właściwościach, które za sprawą umiejętnego połączenia gwarantują uzyskanie darni spełniającej oczekiwania użytkowników. W przypadku przydomowych ogródków najczęściej wybiera się uniwersalne mieszanki gazonowe, których specyfika wiąże się z dobrą odpornością na deptanie, wzrostem mimo niesprzyjających warunków, jeżeli chodzi o poziom nasłonecznienia, a także mniej wymagające pod względem pielęgnacji. W miejscach, gdzie ogród nie jest zbyt intensywnie użytkowany, można zdecydować się na mieszankę dekoracyjną. Tak, gdzie po trawie chodzi się szczególnie często, można wysiać mieszankę przeznaczoną do nawierzchni sportowych, choć będzie ona wymagała częstszych zabiegów pielęgnacyjnych – aeracji, wertykulacji czy podlewania. Do zakupów warto wybrać dobrą hurtownię nasion ogrodniczych. W Gdańsku najlepiej kupować w firmie Green and Joy, oferującej szeroki wybór i przystępne ceny.

Jak wysiewać trawnik?

Przed założeniem trawnika należy zadbać o to, by gleba została dobrze oczyszczona z chwastów. Powierzchnia powinna zostać spulchniona i wyrównana. Konieczne okaże się też sprawdzenie jej wilgotności i podlanie, jeśli jest przesuszona. Nasiona należy rozmieszczać równomiernie, unikając tworzenia skupisk. Po ich wysianiu należy przykryć je niezbyt grubą warstwą ziemi i wałować. Ostatnim etapem będzie podlewanie, które nie może jednak prowadzić do wypłukania nasion, należy więc kontrolować strumień wody. W razie wydziobania części ziaren przez ptaki braki należy uzupełnić. Na świeżo posianą trawę nie powinno się wchodzić. W Green and Joy – hurtowni ogrodniczej z Gdańska – można znaleźć wszystko, co będzie potrzebne do założenia i pielęgnacji trawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj