Zakup auta w salonie samochodowym - dlaczego to się opłaca?

Posiadanie własnego, nowego auta nadaje prestiżu. Wielu zwolenników używanych samochodów twierdzi, że lepszą opcją jest zakup używanego pojazdu, ponieważ cena jest mniejsza. W przeliczeniu na inne koszty, które ponosimy przy zakupie auta z drugiej ręki, cena za nowy samochód nie wydaje się zbyt wygórowana i nie oznacza straty pieniędzy. Przeciwnie, można na nim sporo zyskać.

Zalety nowego samochodu z salonu

Na korzyść nowego samochodu działa brak ukrytych kosztów. Świeży właściciele nie muszą dokładać do niego dużych pieniędzy. Przez pierwszych kilka lat obowiązuje gwarancja, dzięki której ewentualne – nawet najpoważniejsze – naprawy będą bezpłatne. Brakuje kosztów za wymianę podstawowych części (filtrów, rozrządów) i płynów samochodowych, a także profesjonalne i dokładne przeglądy techniczne. Decydując się na nowe auto, możemy być pewni sprawności wszystkich części i braku poważnych awarii.

Nabywając samochody używane, nie mamy pewności co do ich pochodzenia i przeszłości. Poprzedni właściciel mógł sfałszować historię auta lub cofnąć przebieg, a także zataić informację o konieczności natychmiastowej wymiany poszczególnych części. Taka sytuacja nie występuje w samochodach z salonu. Możemy być pewni, że ich historia zaczyna się dopiero od nas. Ponadto, wybierając nowe auto, decydujemy o jego estetyce. Sami wybieramy wersję, kolor i wyposażenie według naszego gustu, nie musimy iść na kompromisy – mówi ekspert z firmy ADF Auto.

W zależności od rocznika używany samochód może być sprawny tylko przez kilka lat. W tym czasie jest niemal oczywiste, że każdy kierowca będzie musiał dokładać dodatkowe koszta, np. za sprzęgło, które zależy od sposobu jazdy poprzedniego właściciela. Przez owe kilka lat posiadacz nowego pojazdu będzie się cieszył sprawną i szybką jazdą, niezakłócaną żadnymi awariami. Kiedy minie okres gwarancji i samochód zacznie ulegać różnym problemom technicznym, obecny nabywca ma do wyboru dwie opcje: naprawić go i dopiero teraz pokrywać takie koszta jak właściciel używanego samochodu od początku lub sprzedać auto. Nowe samochody nawet po kilku latach użytkowania można sprzedać za ponad połowę początkowej wartości. Wystarczy dobrze dbać o samochód, bo cena zależy głównie od stanu technicznego, nie od rocznika.

Istnieje opcja zakupu gwarancji na samochód używany, jednak są to dodatkowe koszty, a warunki umowy nie są tak atrakcyjne, jak w przypadku nowego pojazdu.

Jak zaoszczędzić przy aucie w salonie?

Jeżeli przyszły nabywca wybierze odpowiedni moment zakupu samochodu, może sporo zaoszczędzić. Zazwyczaj w grudniu zaczynają się wyprzedaże roczników i trwają nawet do połowy następnego roku. Można wtedy zdobyć nawet kilka tysięcy złotych rabatu. Warto też kierować się zasadą – im droższy pojazd, tym większe gratisy. Negocjacje są mniej opłacalne w przypadku samochodów używanych. Nabywca nowego samochodu może pertraktować w sprawie pakietu ubezpieczeń, klimatyzacji, czujników parkowania czy zimowych opon. Finalnie można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, dealerzy samochodowi oferują różnorodne raty oraz zakup samochodu w leasing.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here