Niekiedy nagła konieczność zagranicznego wyjazdu zupełnie dezorganizuje nasze plany na przyszłość. Oprócz tego w natłoku zadań zapominamy o wielu istotnych sprawach, takich jak chociażby sprawdzenie, czy posiadamy aktualny dokument paszportowy. Niestety czas w takim przypadku gra ogromną rolę, ponieważ paszportu nie wyrobimy z dnia na dzień. Jak wygląda cała procedura i gdzie należy się w tym celu zgłosić? Wszystkie te kwestie omówimy w dzisiejszym artykule.
Gdzie potrzebujemy paszport?
Zanim zaczniemy panikować, warto na spokojnie przejrzeć listę krajów, do których spokojnie polecimy bez dokumentu paszportowego. Zaliczyć do nich trzeba m.in. wszystkie kraje w strefie Schengen, takie jak Niemcy, Grecja, Francja, Hiszpania czy Włochy. Tam możemy podróżować bez przeszkód, dysponując wyłącznie dowodem osobistym. Co ciekawe nie potrzebujemy paszportu jeżeli kierujemy się do niektórych krajów egzotycznych, takich jak Madera, Nowa Kaledonia czy Gwadelupa.
Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że kraj docelowy wymaga od nas posiadania ważnego paszportu to upewnijmy się jeszcze, czy nie musimy posiadać dodatkowej wizy. Warto znać także dodatkowe restrykcje czasowe, które mogą nam ułatwić wyjazd. Np. w przypadku Czarnogóry wystarczy sam dowód osobisty, jeżeli planujemy tam pobyt nie dłuższy niż 30 dni.
Od czego zacząć wyrabianie paszportu?
Wyrobienie paszportu zaczynamy od udania się do dowolnego biura paszportowego na terenie Polski lub konsulatu – jeżeli aktualnie przebywamy za granicą. Tam wypełniamy specjalny wniosek, wnosimy opłatę i co istotne – musimy podać takie dokumenty jak zdjęcie paszportowe oraz dowód osobisty. Kolejny etap to oczekiwanie na wydanie dokumentu paszportowego. Wbrew pozorom to niemały problem, jeżeli spodziewamy się wyjazdu na dniach, ponieważ czas oczekiwania na paszport to 30 dni. Co gorsza, w wyjątkowych przypadkach, okres ten może ulec wydłużeniu! Planując zatem wyjazd uwzględnijmy ten aspekt.
Czy warto wyrabiać paszport tymczasowy?
Jeżeli bardzo zależy Ci na czasie, możesz zdecydować się na wyrobienie paszportu tymczasowego. Opłacalność takie posunięcia pozostawia jednak sporo do życzenia, ponieważ dokument ten w teorii otrzymasz “najszybciej jak będzie to możliwe” – czyli równie dobrze może to być 5 albo 30 dni. Nie masz zatem gwarancji, że dokument otrzymasz szybciej. Kolejny mankament to okres ważności takiego dokumentu, który wynosi tylko 12 miesięcy. Dla porównania normalny paszport utraci swoją ważność dopiero po 10 latach.
Ile trzeba zapłacić za dokument paszportowy?
Na koniec sprawdźmy, na jakie koszty musimy się nastawić. Okazuje się, że nie są one małe, ponieważ za paszport bez dodatkowych ulg i zniżek zapłacimy 140 zł. Na odpowiednie rabaty mogą natomiast liczyć m.in. małe dzieci, osoby niepełnosprawne, emeryci, renciści a także podopieczni Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.